Vizipipa hatásairól
www.vizipipafan.hu 2008.10.24. 12:09
Az interneten itt-ott lehet találni különböző cikkeket, írásokat, tanulmányokat, miszerint a vízipipa sokkal károsabb a cigarettánál...
...Azonban olvassuk egy figyelmesen és igyekezzünk megbízható oldalon információkat találni. (Egyes ingyenes oldalak illetve pletyka lapok oldala iszonyatosan téves információkat képesek közölni.)
Most pedig lássuk azokat a tévhiteket, melyek a leggyakrabban előjönnek:
» Egyik ilyen kedvencem, amikor megállapították, hogy nagyon káros a vízipipa a sok THC miatt. Namost a vízipipadohány nem tartalma THC-t. Amely írásban ilyet olvasnak ott droggal, halucinogén anyagot hasznátak normál dohány helyett.
» Torok és száj rákos megbetegedésének esélye kisebb, mint a cigarettánál. Ennek az az oka, hogy a füst cigi esetén csak egy rövid szűrőn halad át, mely nem hűti le. Így a füst viszonylag forrón kerül a szervezetbe s sokkal erősebben fejti kis káros hatását. Ezzel szemben a vízipipa füst hosszú utat tesz meg míg eljut a szervezetünkbe. Ezalatt teljesen lehül, sőt kicsit hüvös lesz. Így kevésbé fejti ki káros hatását és a víz is szűri ami tovább csökkenti ezt.
» A másik nagy tévhit, hogy mivel több füst kerül a szervezetbe így több káros anyag is. Aki valamennyire jártas a kémiában az tudja, hogy nem a mennyiség számít. Az a füst, mely a vízipipából a tüdőbe kerül hosszú utat tesz meg. Ezalatt találkozik fém felülettel (pipa teste), víz felülettel (tartályba) és textilía felülettel. (szívókában) Ezalatt sokkal jobban megtisztul, mint a cigaretta végén füstszűrőbe. A víz sokkal jobb abszorbciós képeséggel rendelkezik, mint az a polimer vegyület amiből a cigi szűrő készül. (A víz sokkal jobban szűr, mint a filter a cigarettában.)
» Az előzőhöz kapcsolódik némileg a nikotin mennyiség is. A vízipipa dohányban több a nikotin, így ha valaki sokat szív a pipából egymás után, annál előfordulhat némi kábulat. Ez a nikotin hatása, azoknál főleg előjöhet akik még egyáltalán nem dohányoztak semmilyen formában.
» Amikor szóba kerül a vízipipa az embereknek sajnos a többsége egyből a drogokra gondol, hibásan! A vízipipa dohány nem tartalmaz semmilyen halucinogén anyagot, illetve olyan komplex vegyületet, mely a szervezetbe halucinogén hatást fejtene ki. Minden napos eset, hogy aki vízipipázik az megszédül, picit bódult állapotba kerül. Ez természetes dolog. Amikor az adott személy túl sokat szív a füstből vagy többször egymás után a szervezetben enyhe oxigén hiány léphet fel, mely szédülésként mutatkozik, illetve néha zsibbadó érzéssel a végtagokban. Ez teljesen veszélytelen, feltéve ha az illető a tüneteknél tart 3-4 perc szünetet.
(Tény, hogy a víizipipa dohányhoz lehet drogot keverni, azonban ennyi erővel süteményekhez is hozzá lehet adni és így minden cukrászdát is elítélhetnénk.)
» Kátrány ami még szóba szokott kerülni, mint káros anyag. A vízipipa dohány kátrány tartalmát a "Tar: 0,0%" jelöli. Ez azt jelenti, hogy század százalékban tartalmazhat csak nyomokban. Azonban mikor a dohány izzik akkor keletkeznek kátrányos anyagok, vegyületek. Ezek általában akkor keletkeznek amikor a dohány már nagyon megég. Viszont a dohány megégését kellemetlen íz jelzi, így az adott használt dohányt lecserélik egy másik adagra, így megelőzvén a kátrány szervezetbe jutását. Tehát van némi kátrány, de az elhanyagolható mennyiség, a városok levegőjében is található ennyi károsanyag megközelítőleg.
Nos ezek voltak az általános tévhitek. Amikor valaki olyannal találkozunk aki ezekkel nem lenne tisztában magyarázzuk el neki, tájékoztassuk. Sokszor a kellő információ mennyiségi és minőségi hiánya a gond az embereknél.
Most pedig nézzük pár általános hatást ami víizipipázás közben és után érhet minket:
» Előként a szédülést említeném meg. Mint ezt fentebb említettem ez minden napos dolog. Az oka az izzó szén átalakul, ég a levegő oxigénjével és szén-dioxid keletkezik. (Kis mennyiségben szén-monoxid is előfordulhat, de jelentéktelen mennyiségben, hisz ez esetben a szén égése tökéletes, minden feltétel adott.) A szén-dioxid ugyebár az amit kifújunk, ami távozik a szervezetünkből. A vér hemoglobinja szállítja a sejtektől a tüdőhöz ahol oxigénre cseréli. Azonban amikor pipázunk akkor ismét szén-dioxid kapcsolódik hozzá és ez oxigén hiányos állapotot eredményez. Ettől fordulhat elő, hogy szédülünk, zsibbadást érzünk egyes végtagjainkban. Ez akkor fordul elő ha többször, mélyet szívunk a pipából vagy amikor csak simán túlzásba visszük. Pár perces pihenővel, szellőztetéssel gyorsan elmúlnak a tünetek és minden visszatér a régi kerékvágásba. Ugyanis ez az oxigén hiány oly ki mértékű, hogy károsodást nem okoz.
» Rosszul lét, melynek tünetei: fejfájás, gyengeség, rossz gyomor. Ez akkor fordul elő ha a fent említett szédülésnél nem hagyjuk abba a pipázást egy kis időre. Ez nem más mint enyha szén-dioxid mérgezés. Ekkor már nem csak pár perces szünet szükséges a szervezet regenerálódásához. Pár óráig tart és utána nyomtalanul elmúlik, aggódni nem kell. Szó szerint kialudjuk és kutya bajunk se lesz.
» Nehézkes légzés is előfordulhat, azoknál akik nem szoktak vízipipázni. A kezdőknek ajánlott szépen fokozatosan gyúrni a tüdejükre, hisz ha megerőltetik akkor azt megérzik utána 1-2 napig.
» Izzadás, enyhe rosszullét jele lehet például az enyhe nikotin mérgezés is. Ilyenkor picit hagyni kell a pipázást 5-10 percig. Idővel a szervezet hozzászokik ehhez, majd idővel egyáltalán nem fordul elő ilyen. Aggódni emiatt sem kell, nem okoz károsodást.
Vízipipa hosszútávú hatásai (Több éves távlatban.)
» Tüdő kapacitása nő, azonban a hatásfoka gyengül. Érezhetően akkor romlik a tüdő teljesítménye, ha komolyabban aktívan pipázik egy adott személy legalább 3 hónapig. (Naponta 1 alkalom.) Legtöbben csak alkalmanként pipáznak így azokban az esetekben minimális, szinte észrevehetetlen az ilyen jellegű hatás.
» Szervezet ellenálló képessége megnő a nikotinra és az oxigén hiányra nézve. Ez is idővel nő, bár nem a végtleenségig értelemszerűen.
» Mint minden dohányzásnál, a vízipipázásnál is fennáll hosszútávú hatásként a megnövekedett esély a tüdőrák és egyéb betegségek megjelenésére.
Összegzésben a vízipipázás kevésbé káros a hagyományos cigarettázásnál. Azonban mint minden dohányzás ez is káros egy bizonyos szintig.
Köszönet: vizipipafan.hu
|