Vizipipa hatsairl
www.vizipipafan.hu 2008.10.24. 12:09
Az interneten itt-ott lehet tallni klnbz cikkeket, rsokat, tanulmnyokat, miszerint a vzipipa sokkal krosabb a cigarettnl...
...Azonban olvassuk egy figyelmesen s igyekezznk megbzhat oldalon informcikat tallni. (Egyes ingyenes oldalak illetve pletyka lapok oldala iszonyatosan tves informcikat kpesek kzlni.)
Most pedig lssuk azokat a tvhiteket, melyek a leggyakrabban eljnnek:
» Egyik ilyen kedvencem, amikor megllaptottk, hogy nagyon kros a vzipipa a sok THC miatt. Namost a vzipipadohny nem tartalma THC-t. Amely rsban ilyet olvasnak ott droggal, halucinogn anyagot haszntak norml dohny helyett.
» Torok s szj rkos megbetegedsnek eslye kisebb, mint a cigarettnl. Ennek az az oka, hogy a fst cigi esetn csak egy rvid szrn halad t, mely nem hti le. gy a fst viszonylag forrn kerl a szervezetbe s sokkal ersebben fejti kis kros hatst. Ezzel szemben a vzipipa fst hossz utat tesz meg mg eljut a szervezetnkbe. Ezalatt teljesen lehl, st kicsit hvs lesz. gy kevsb fejti ki kros hatst s a vz is szri ami tovbb cskkenti ezt.
» A msik nagy tvhit, hogy mivel tbb fst kerl a szervezetbe gy tbb kros anyag is. Aki valamennyire jrtas a kmiban az tudja, hogy nem a mennyisg szmt. Az a fst, mely a vzipipbl a tdbe kerl hossz utat tesz meg. Ezalatt tallkozik fm fellettel (pipa teste), vz fellettel (tartlyba) s textila fellettel. (szvkban) Ezalatt sokkal jobban megtisztul, mint a cigaretta vgn fstszrbe. A vz sokkal jobb abszorbcis kpesggel rendelkezik, mint az a polimer vegylet amibl a cigi szr kszl. (A vz sokkal jobban szr, mint a filter a cigarettban.)
» Az elzhz kapcsoldik nmileg a nikotin mennyisg is. A vzipipa dohnyban tbb a nikotin, gy ha valaki sokat szv a pipbl egyms utn, annl elfordulhat nmi kbulat. Ez a nikotin hatsa, azoknl fleg eljhet akik mg egyltaln nem dohnyoztak semmilyen formban.
» Amikor szba kerl a vzipipa az embereknek sajnos a tbbsge egybl a drogokra gondol, hibsan! A vzipipa dohny nem tartalmaz semmilyen halucinogn anyagot, illetve olyan komplex vegyletet, mely a szervezetbe halucinogn hatst fejtene ki. Minden napos eset, hogy aki vzipipzik az megszdl, picit bdult llapotba kerl. Ez termszetes dolog. Amikor az adott szemly tl sokat szv a fstbl vagy tbbszr egyms utn a szervezetben enyhe oxign hiny lphet fel, mely szdlsknt mutatkozik, illetve nha zsibbad rzssel a vgtagokban. Ez teljesen veszlytelen, feltve ha az illet a tneteknl tart 3-4 perc sznetet.
(Tny, hogy a vizipipa dohnyhoz lehet drogot keverni, azonban ennyi ervel stemnyekhez is hozz lehet adni s gy minden cukrszdt is eltlhetnnk.)
» Ktrny ami mg szba szokott kerlni, mint kros anyag. A vzipipa dohny ktrny tartalmt a "Tar: 0,0%" jelli. Ez azt jelenti, hogy szzad szzalkban tartalmazhat csak nyomokban. Azonban mikor a dohny izzik akkor keletkeznek ktrnyos anyagok, vegyletek. Ezek ltalban akkor keletkeznek amikor a dohny mr nagyon megg. Viszont a dohny meggst kellemetlen z jelzi, gy az adott hasznlt dohnyt lecserlik egy msik adagra, gy megelzvn a ktrny szervezetbe jutst. Teht van nmi ktrny, de az elhanyagolhat mennyisg, a vrosok levegjben is tallhat ennyi krosanyag megkzeltleg.
Nos ezek voltak az ltalnos tvhitek. Amikor valaki olyannal tallkozunk aki ezekkel nem lenne tisztban magyarzzuk el neki, tjkoztassuk. Sokszor a kell informci mennyisgi s minsgi hinya a gond az embereknl.
Most pedig nzzk pr ltalnos hatst ami vizipipzs kzben s utn rhet minket:
» Elknt a szdlst emltenm meg. Mint ezt fentebb emltettem ez minden napos dolog. Az oka az izz szn talakul, g a leveg oxignjvel s szn-dioxid keletkezik. (Kis mennyisgben szn-monoxid is elfordulhat, de jelentktelen mennyisgben, hisz ez esetben a szn gse tkletes, minden felttel adott.) A szn-dioxid ugyebr az amit kifjunk, ami tvozik a szervezetnkbl. A vr hemoglobinja szlltja a sejtektl a tdhz ahol oxignre cserli. Azonban amikor pipzunk akkor ismt szn-dioxid kapcsoldik hozz s ez oxign hinyos llapotot eredmnyez. Ettl fordulhat el, hogy szdlnk, zsibbadst rznk egyes vgtagjainkban. Ez akkor fordul el ha tbbszr, mlyet szvunk a pipbl vagy amikor csak simn tlzsba visszk. Pr perces pihenvel, szellztetssel gyorsan elmlnak a tnetek s minden visszatr a rgi kerkvgsba. Ugyanis ez az oxign hiny oly ki mrtk, hogy krosodst nem okoz.
» Rosszul lt, melynek tnetei: fejfjs, gyengesg, rossz gyomor. Ez akkor fordul el ha a fent emltett szdlsnl nem hagyjuk abba a pipzst egy kis idre. Ez nem ms mint enyha szn-dioxid mrgezs. Ekkor mr nem csak pr perces sznet szksges a szervezet regenerldshoz. Pr rig tart s utna nyomtalanul elmlik, aggdni nem kell. Sz szerint kialudjuk s kutya bajunk se lesz.
» Nehzkes lgzs is elfordulhat, azoknl akik nem szoktak vzipipzni. A kezdknek ajnlott szpen fokozatosan gyrni a tdejkre, hisz ha megerltetik akkor azt megrzik utna 1-2 napig.
» Izzads, enyhe rosszullt jele lehet pldul az enyhe nikotin mrgezs is. Ilyenkor picit hagyni kell a pipzst 5-10 percig. Idvel a szervezet hozzszokik ehhez, majd idvel egyltaln nem fordul el ilyen. Aggdni emiatt sem kell, nem okoz krosodst.
Vzipipa hossztv hatsai (Tbb ves tvlatban.)
» Td kapacitsa n, azonban a hatsfoka gyengl. rezheten akkor romlik a td teljestmnye, ha komolyabban aktvan pipzik egy adott szemly legalbb 3 hnapig. (Naponta 1 alkalom.) Legtbben csak alkalmanknt pipznak gy azokban az esetekben minimlis, szinte szrevehetetlen az ilyen jelleg hats.
» Szervezet ellenll kpessge megn a nikotinra s az oxign hinyra nzve. Ez is idvel n, br nem a vgtleensgig rtelemszeren.
» Mint minden dohnyzsnl, a vzipipzsnl is fennll hossztv hatsknt a megnvekedett esly a tdrk s egyb betegsgek megjelensre.
sszegzsben a vzipipzs kevsb kros a hagyomnyos cigarettzsnl. Azonban mint minden dohnyzs ez is kros egy bizonyos szintig.
Ksznet: vizipipafan.hu
|